Społeczeństwo, organizacje - serwis tematyczny

Strona główna

dzisiaj jest: 17.12.2017


Katalog stron


Lecznictwo z łódzkiej perspektywy
data: 23.11.2011 / Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości SA

Lecznictwo z łódzkiej perspektywyEksperckie debaty, fakty, najświeższe komentarze menedżerów rynku zdrowia, lekarzy, przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, samorządów i administracji państwowej.

Regionalne Spotkanie Menedżerów Ochrony Zdrowia w Łodzi rozpoczęło cykl konferencji poświęconych organizacji i finansowaniu opieki zdrowotnej w wybranych regionach kraju. Jak wygląda lecznictwo z łódzkiej perspektywy?

Regionalne Spotkanie Menedżerów Ochrony Zdrowia to już piąty cykl konferencji organizowanych przez Grupę PTWP SA, wydawcę m.in. miesięcznika Rynek Zdrowia oraz portalu rynekzdrowia.pl. Łódzka konferencja, która odbyła 21 listopada 2011 r., jest pierwszą w cyklu zaplanowanych spotkań. Kolejne odbędą się m.in. w Olsztynie, Rzeszowie, a finał będzie miał miejsce podczas „Ogólnopolskiego spotkania menedżerów ochrony zdrowia” w maju przyszłego roku podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2012 w Katowicach.

Konferencja w łódzkim hotel Andel's zgromadziła ok. 200 osób, a wśród ponad 20 prelegentów byli m.in.: przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi oraz dyrektorzy kilkunastu szpitali z terenu woj. łódzkiego.

Dyskusja dotyczyła m.in. wybranych wskaźników zdrowotnych w woj. łódzkim na tle innych regionów Polski, struktury placówek, oddziałów i łóżek szpitalnych, sytuacji kadrowej zakładów opieki zdrowotnej, a także obecnego stanu i możliwości przekształceń jednostek ochrony zdrowia w województwie łódzkim w oparciu o ustawę o działalności leczniczej.

Jolanta Pustelnik, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego w Łodzi zaznaczyła, że pod względem liczby łóżek szpitalnych woj. łódzkie jest na drugim miejscu w kraju.

– Problem zatem nadal tkwi nie w samej liczbie, ale strukturze łóżek. Musi być ona dostosowana do epidemiologii, a także uwarunkowań demograficznych. Łódzkie ma jedną z najstarszych populacji w Polsce, dlatego szczególny nacisk musimy położyć na zapewnienie możliwości leczenia osób w podeszłym wieku, cierpiących na choroby przewlekłe – mówiła dyrektor Pustelnik.

Dorota Łuczyńska, dyrektor departamentu polityki zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego zwróciła uwagę na konieczność koordynacji działań w zakresie organizacji ochrony zdrowia na terenie województwa.

– Marszałek ma w kompetencjach zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu, ale brakuje mu stosownych narzędzi. Lecznice marszałkowskie stanowią 42 proc. rynku ochrony zdrowia województwa łódzkiego (6,9 tys. łóżek), ale ich organ założycielski może wpływać jedynie na podległe mu placówki – zaznaczyła dyrektor Łuczyńska.

Podkreśliła również, że sytuacja finansowa szpitali marszałkowskich pogorszyła się już w 2010 r., przy 7-procentowym wzroście kosztów odnotowano zaledwie 1-procentowy wzrost kontraktów. W świetle przepisów ustawy o działalności leczniczej pokrycie strat leży po stronie samorządu. Pozostaje jeszcze opcja komercjalizacji lecznic marszałkowskich.

– Kilka naszych szpitali chce się przekształcić, ale tu pojawia się pytanie o możliwość zbilansowania się nowych spółek. Trudne rozmowy i trudne decyzje dopiero przed nami – mówiła Dorota Łuczyńska.

Nie będzie także proste przeprowadzenie zmian w szpitalach, dla których organem założycielskim jest miasto Łódź.

– Plany się nie zmieniły: w 2012 r. będzie komercjalizacja II Szpitala Miejskiego im. L. Rydygiera oraz połączenie dwóch szpitali miejskich: im. Jordana i im. Jonschera – przypominał Maciej Prochowski, dyrektor wydziału zdrowia i spraw społecznych Urzędu Miasta Łodzi.

– Zakładamy, że szpital im. Jonschera będzie naszą lecznicą flagową. Przeniesiemy tu oddziały zabiegowe z placówki im. Jordana, która z kolei skoncentruje się na internie. Powstanie tam również hospicjum. Na razie miasto ma jednak poważne problemy finansowe i nie jest w stanie pokryć kosztów inwestycji niezbędnych do realizacji tego przedsięwzięcia – dodał dyrektor Prochowski.

W trakcie debaty wiele miejsca poświęcono także przewidywanym skutkom wprowadzonych w tym roku ustaw w ramach tzw. pakietu zdrowotnego.

– Średnia wieku lekarzy w woj. łódzkim wynosi już 55 lat. W wielu dziedzinach pacjenci mogą liczyć na specjalistów tylko dlatego, że w zawodzie nadal pozostają lekarze-emeryci –stwierdził dr Grzegorz Krzyżanowski, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi.

Jego zadaniem, sytuacji kadrowej nie poprawi nowelizacja przepisów dotycząca likwidacji stażu w obecnej formie i włączenie tego etapu edukacji medycznej w tok studiów.

Z tą opinią w pełni zgodził się prof. Piotr Kuna, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi:

– Oczywiście uczelnie medyczne przygotują nowe programy nauczania. Obawiam się jednak, że sutkiem wdrażanych regulacji będzie tanie kształcenie, na czym ucierpi przede wszystkim jakość tej edukacji oraz poziom kwalifikacji lekarzy – powiedział podczas łódzkiej konferencji.

Więcej informacji na temat konferencji poświęconych regionalnym spotkaniom menedżerów ochrony zdrowia można znaleźć pod adresem:
http://www.rynekzdrowia.pl/Konferencje/

###

Informacje o Grupie PTWP SA:
Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i magazynu Farmer oraz organizatorem spotkań biznesowych, konferencji i szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej. Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP-ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in. wnp.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, propertynews.pl, farmer.pl oraz serwis gieldarolna.pl.


Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości SA

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości SA
40-077 Katowice
ul. Matejki 3
tel. 032 2091303
tel. 032 2581198
tel. 032 2581590
http://www.ptwp.pl

Imago Public Relations
http://www.imagopr.pl
informację dostarczył:
PR public relations
http://pr.otwarty.pl


Ty także możesz skorzystać z darmowej reklamy - nadsyłaj teksty, artykuły i informacje prasowe o swojej firmie, o aktualnościach, nowościach, produktach... Zobacz jak nadsyłać informacje prasowe do naszych serwisów.


Witamy

Witamy w naszym serwisie internetowym


Zapraszamy

Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu serwisu Społeczeństwo, organizacje - możesz dodać swój wpis do katalogu oraz nadsyłać informacje prasowe, nowości, ciekawostki.
Polecamy

ostatnio dodane informacje prasowe, teksty, artykuły:


© webwweb.pl | Społeczeństwo, organizacje - strona główna | Społeczeństwo, organizacje - wiadomości | katalog